Zamów w naszej drukarni etykiety samoprzylepne z własnym nadrukiem

Chociaż elektrownie wodne różnią się poszczególnymi rozwiązaniami technologicznymi, ich zasada działania jest bardzo zbliżona. Głównym celem elektrowni wodnej jest wytworzenie energii elektrycznej z energii wodnej. Obowiązkowym elementem każdej elektrowni wodnej są turbiny. Konstrukcja turbin jest zróżnicowana dlatego warto zainwestować w zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych. Znane są m.in. turbiny skośne, osiowe, promieniowe oraz styczne. Podstawowa różnica między nimi polega na kierunku przepływu wody. W zależności od przetwarzanej energii, można wyróżnić turbiny akcyjne oraz reakcyjne. Turbina połączona jest z generatorem, który z uzyskanej energii mechanicznej, generuje prąd.

Powstała w ten sposób energia elektryczna, musi być dostarczona do miejsca docelowego. Do tego celu służą linie przesyłowe. Jednakże w ten sposób energia nie zostanie dostarczona do budynków mieszkalnych, bowiem uzyskany prąd cechuje się stosunkowo niewielkim napięciem. Ponadto transmisja energii elektrycznej wiąże się z pewnymi stratami, w postaci np. ciepła. Z tego powodu, energię w pierwszej kolejności dociera do miejsca, w którym zostaje zwiększone napięcie.

Większość elektrowni wodnych posiada także zapory. Nie są one obowiązkowe do prawidłowego funkcjonowania. Zapora może pełnić różne funkcje, np. zbiornika rekreacyjnego czy przeciwpowodziowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close