Drukarnia Booklet oferuje drukowanie naklejek papierowych i foliowych oraz etykiet samoprzylepnych

Historia warszawskich indeksów giełdowych jest bardzo bogata. Najbardziej stabilny i niezmienny wydaje się być WIG- warszawski indeks giełdowy. W jego skład od samego początku wchodziło dwadzieścia największych parkietowych spółek. Wyliczano tę wartość z różnych danych jak obrót czy kontakty terminowe, by uzyskać ranking największych firm na giełdzie.

Te spółki, które nie zmieściły się w ścisłej dwudziestce zostały jednak włączone do indeksu firm średnich nazywanego najpierw MIDWIG, następnie od 2007 roku mWIG 40, a w roku 2014 na chwilę mWIG50. Rozszerzenie indeksu do pięćdziesięciu firm miało teoretycznie logiczne fundamenty – rynek się zmieniał, recesja widocznie dochodziła do końca, więc warto było poszerzyć spektrum spółek promowanych w pakiecie średniego indeksu. Trzeba pamiętać, że instytucja, jaką jest Giełda Papierów Wartościowych, w jednym ze swoich kluczowych działań wpisane ma promowanie i wspieranie spółek indeksowych. Jego poszerzenie o dziesięć firm niewiele jednak zmieniło i już po roku, decyzją GPW zdecydowano się o odejściu od modelu mWIG50 i powrotu do średniego indeksu mWIG40.

Dzisiaj warszawska Giełda Papierów Wartościowych posiada trzy indeksy. Największy to niezmiennie WIG, śledzony przez media branżowe i inwestorów zagranicznych. mWIG prezentuje kolejne czterdzieści firm z rankingu największych spółek naszego parkietu, a wśród nich chociażby tak gigantyczne i uznane marki jak PKP Cargo czy banki Getin i Millenium. To spółki, którymi GPW może śmiało chwalić się na arenie międzynarodowej.

.

www.resortmed.com.pl
Close