Producent naklejek samoprzylepnych Drukarnia Booklet oferuje druk naklejek i etykiet z własnym nadrukiem lub logo artykuły biurowe katowice

Energia elektryczna pozyskana z fal morskich jest bardzo bezpieczna dla środowiska. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów budowy elektrowni, inwestycja ta jest opłacalna. Energia pozyskana z wody zastosowanie miała wiele lat temu, w takich dziedzinach, jak np. rolnictwo. Wówczas wykorzystywane były prowizoryczne urządzenia. Obecnie systemy te są coraz bardziej udoskonalane.

Przy budowie elektrowni wodnych, warto oszacować takie parametry, jak zmienna wysokość fal oraz wytrzymałość elektrowni. Następnie trzeba opracować sposób przekształcenia energii fal na energię elektryczną. Jednym z możliwych rozwiązań jest budowa elektrowni pneumatycznych. Wówczas fale powodują nagły ruch powietrza, który wprawia w ruch turbiny.

Innym rozwiązaniem są elektrownie mechaniczne. W nich zastosowana jest reguła, iż wypór wody sprawia, że przemieszcza się prostopadle do dna. Dzięki temu wirnik zaczyna się poruszać. Dopuszczalna jest również budowa elektrowni indukcyjnych. Wówczas na pływakach zostają zamontowane specjalne cewki. Poruszają się one w polu magnetycznym, powodując wytworzenie energii. Z kolei elektrownie hydrauliczne wykorzystują napływające fale. W tego rodzaju elektrowniach znajdują się specjalne zbiorniki. Wpływająca do nich woda przyczynia się do napędzenia turbiny.

zbiorniki wody

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close