http://www.bisnode.pl/o-nas-kontakt/o-bisnode/polska-baza-danych-bisnode/

Pozyskiwanie energii z wody może się odbywać na kilka sposobów. Jednym z nich jest energia pływów morskich. Wówczas zazwyczaj budowana jest specjalna zapora, która umożliwia przepływ wód morskich do doliny rzeki. Następnie są one z powrotem przez turbiny wypuszczane, w momencie odpływu.

Bardziej efektywnym rozwiązaniem jest pozyskanie energii z fal morskich. W tym celu budowane są specjalne elektrownie, w których umieszczone są turbiny powietrzne lub wodne. Różnią się one sposobem działania, jednak końcowy efekt jest taki sam – uzyskanie energii elektrycznej.

Kolejną możliwością jest wykorzystanie energii cieplnej oceanu. Istotna jest wówczas różnica temperatury wody na powierzchni oraz w głębi morza. Przeważnie takie różnice występują na obszarach równikowych. W odpowiednim systemie zastosowanie ma specjalny czynnik, który paruje w temperaturze wody powierzchniowej. Z kolei jego skraplanie odbywa się przy udziale wody, pozyskanej z odpowiedniej głębokości.

Energia wodna zalicza się do stosunkowo efektywnych form energii. Jej zwolennicy twierdzą, że nie stanowi ona zagrożenia dla środowiska.

One thought on “Jak pozyskać energię z wody?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close