Drukujemy naklejki reklamowe do akcji promocyjnych www.bisnode.pl/firma/?id=2261032&nazwa=MASSIMO_DUTTI_POLSKA_SP_Z_O_O

Pomysł na wykorzystanie energii fal morskich w pozyskaniu energii elektrycznej, narodził się już kilkaset lat temu. Wówczas powstały pierwsze urządzenia, które napędzane były energią z fal morskich. Obecnie system ten jest coraz bardziej udoskonalany.

Elektrownie, w których wykorzystywane są fale morskie, różnią się między sobą lokalizacją. Można wyróżnić trzy takie typy: elektrownie nadbrzeżne, przybrzeżne oraz morskie. Te drugie znajdują się zazwyczaj na stosunkowo płytkich wodach. Z kolei elektrownie morskie zlokalizowane są na wodach, które osiągają nawet 40m głębokości.

W tego rodzaju elektrowniach mogą być wykorzystane turbiny powietrzne lub wodne. Elektrownie z turbinami powietrznymi posiadają specjalne zbiorniki powietrza, które zlokalizowane są na brzegu morza. Wówczas wlewające się fale powodują wypchnięcie powietrza, które wprawia w ruch turbinę. Ta z kolei napędza generator.

Jeśli zamontowane są turbiny wodne, wówczas woda morska wlewana jest do zbiornika w wyniku kolejnych, napływających fal. Jeżeli w zbiorniku zgromadzi się odpowiednia ilość wody, jest ona przelewana, przez co wprawia w ruch turbinę, a następnie generator. Następnie woda ta jest kierowana do morza.

Obecnie działa już kilka elektrowni, które działają na powyższych zasadach. Znajdują się one przede wszystkim w krajach skandynawskich, takich jak Szkocja czy Norwegia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close