Czym zajmuje się energetyka wodna?

Czym zajmuje się energetyka wodna?

Czym zajmuje się energetyka wodna?

Aspekty finansowe oraz chęć uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych powoduje, że wzrasta zainteresowanie energią odnawialną. Duża popularnością cieszą się elektrownie wodne. W jaki sposób one działają?

W elektrowniach wodnych dochodzi do pozyskania energii wód, a następnie jej przekształceniu na energię mechaniczną i elektryczną. W tym celu wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane silniki wodne oraz hydrogeneratory. Energia ta pochodzi z wód śródlądowych lub mórz. Podstawowym wymogiem jest wysokie natężenie przepływu oraz odpowiednio duży spad. Stanowi on różnicę między poziomem wody górnej i dolnej, wliczając w to straty przepływu.

W elektrowniach wodnych montowane są turbiny, dzięki którym istnieje możliwość przetworzenia energii spadku bądź przepływu wody na energię elektryczną. Turbina wodna znana jest także pod nazwą turbiny hydraulicznej. W jej działaniu ważną rolę odgrywa energia mechaniczna wody, która zostaje przekształcona na ruch obrotowy. Jest to możliwe dzięki obecności wirnika z łopatami. W ten sposób napędzana jest prądnica.

Chcąc efektywnie wykorzystać energię z fal morskich, na określonym terenie, należy zredukować naturalne straty energii wody. Elektrownie wodne mogą także pełnić inne funkcje. Jednym z nich jest np. ochrona przeciwpowodziowa.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *